A helyi hatóságok beszámolói szerint vasárnapra Manchester, Leeds és York több negyedét elöntötték a medrükből kilépett folyók. A székesegyházáról világhírű York fő folyója, az Ouse, amelynek átlagos vízszintje 90 centiméter, vasárnapra már öt méternél magasabban állt, és a szakértők várakozása szerint 5,5 méter környékén tetőzik.
A rendőrség vasárnapi becslése szerint Yorkban – az anglikán egyház egyik érseki székhelyén – 3500 lakóingatlant fenyeget az elöntés veszélye, és várhatóan több száz embernek el kell hagynia lakóhelyét.
Yorkban és Leedsben a hadsereg alakulatai is bekapcsolódtak a mentési munkálatokba.
Manchester több városrésze – köztük Salford, Bolton, Bury, Rochdale és Wigan – szintén víz alatt volt vasárnap, bár a vízszint délután már csökkenni kezdett.
A brit meteorológiai intézet vasárnap 116 helyre adott ki súlyos árvízveszélyre figyelmeztető riasztást. Az érintett térségek közül 24-ben a “vörös”riasztási szint van érvényben, amely közvetlen életveszélyre figyelmezteti a lakosságot.
A szombati két értekezlet után vasárnap is ülésezett a brit kormány rendkívüli helyzetek idején összehívott tanácskozó testülete, a COBRA. A vasárnapi ülés után David Cameron miniszterelnök a BBC-nek nyilatkozva “hihetetlenül súlyosnak” nevezte az észak-angliai árvízhelyzetet, és közölte, hogy a kormány minden lehetséges segítséget megad az érintett térségeknek.
Nagy-Britannia az utóbbi évszázad egyik legmelegebb, egyben legcsapadékosabb decemberét éli. Napközben rendre 16-18 fokos csúcshőmérsékleteket mérnek, és az éjszakai hőmérsékleti minimumok is magasabbak az ilyenkor szokásos nappali maximumoknál.
A rendkívül enyhe telet azonban egymást követő atlanti viharok kísérik, csapadékrekordokkal. Anglia északnyugati területein többször is előfordult, hogy néhány óra alatt egyhavi csapadékmennyiség hullott.
A hetek óta tartó, visszatérő áradások az előzetes becslések szerint eddig legalább 500 millió font (215 milliárd forint) kárt okoztak.