Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere kijelölte a felsőoktatási intézményekben újonnan létrejövő konzisztóriumok tagjait, megbízásuk folyamatban van. A konzisztóriumok létrehozásának legfontosabb célja a gazdasági szereplők becsatornázása a felsőoktatási intézmények stratégiai döntéshozatali folyamataiba.
A Debreceni Egyetemen is megalakul a konzisztórium
A konzisztórium létrehozását az állami felsőoktatási intézményekben a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény 2015. szeptember 1-jétől szabályozza. A konzisztórium tagja a rektor és a kancellár, további három tagját pedig az oktatásért felelős miniszter delegálja a felsőoktatási intézmény gazdasági-társadalmi környezetének meghatározó szervezetei és az érintett felsőoktatási intézmény, valamint a felsőoktatási intézmény hallgatói önkormányzatának javaslatára. A delegált tagok megbízatása öt évre szól.
Kotosmann Zoltán
A Debreceni Egyetem konzisztóriumában Szilvássy Zoltán rektor és Bács Zoltán kancellár mellett Kotosmann Zoltán, a Heliker Invest Zrt. vezérigazgatója, a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. igazgatósági tagja, Fazekas Lajos, a Debreceni Gyógyfürdő Kft. ügyvezető igazgatója, valamint Szabó Ákos, a Tranzit-Ker Zrt. vezérigazgatója kap majd helyet. Mint ismert, a 35 éves Szabó Ákos a fiatalítás jegyében február elsejétől a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. igazgatóságába is beül. Szabó Ákost az egyetem vezetése és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara javasolta, Fazekas Lajost és Kotosmann Zoltán az egyetem vezetése és a hallgatói önkormányzat.
Fazekas Lajos
Kedden valamennyi felsőoktatási intézmény levélben kapott tájékoztatást a Balog Zoltán által delegálni kívánt személyekről annak érdekében, hogy a konzisztórium első ülésének előkészítése, működési rendjének kialakítása mihamarabb megkezdődhessen, és a testület eleget tegyen a jogszabályban foglalt kötelezettségeinek.
Szabó Ákos egy üzem avatóján Orbán Viktor miniszterelnökkel
Palkovics László felsőoktatási államtitkár ma azt mondta, februárban várhatóan mindenhol megalakulnak a konzisztóriumok.
A testületek előzetes egyetértése szükséges az intézményfejlesztési tervek, az éves költségvetés, a vagyongazdálkodási terv elfogadásához. Az egyes kérdésekben a végső döntést továbbra is a szenátus hozza meg, de akkor kerülhet elé egy-egy téma, ha az egyeztetés megtörtént.
Sándorné Kriszt Éva, a Magyar Rektori Konferencia társelnöke azt mondta: lehetőségként tekintenek a konzisztóriumokra, az intézményeken, illetve a tagokon múlik, ezzel hogyan élnek majd. Reményét fejezte ki, hogy szakmailag megalapozott és jó döntések születnek, és szakmai segítséget is kapnak. Jelezte: ajánlásokat készítenek majd az intézményeknek, a jó gyakorlatokat példaként állítva eléjük. Hozzátette: nemzetközi gyakorlat is alátámasztja az ilyen típusú testületek hatékony működését.