A spanyol király Pedro Sánchezt, a szocialista párt (PSOE) jelöltjét kérte fel kormányalakításra – jelentette be Patxi López, a spanyol parlament elnöke, miután az uralkodó tájékoztatta döntéséről a madridi Zarzuela-palotában kedd este. Pedro Sánchez ezt követően bejelentette: szerdán minden parlamenti pártot felkér az egyeztetésre a leendő kormányról.
VI. Fülöp először, január 22-én Mariano Rajoynak, a választásokon győztes, de addigi abszolút többségét elvesztő konzervatív Néppárt (PP) jelöltjének ajánlotta fel a kormányalakítás lehetőségét. Az ügyvezető miniszterelnök ezt elutasította mondván, hogy a megválasztásához szükséges támogatást nem kapná meg a parlamentben. Az uralkodó a múlt héten újrakezdte a tárgyalásokat a pártokkal, amelynek eredményeként döntött a szocialista jelölt mellett.
Patxi López rövid sajtótájékoztatóján elmondta: telefonon beszélt a szocialista miniszterelnök-jelölttel, aki három-négy hét haladékot kért a személyéről szóló parlamenti szavazás megkezdése előtt, hogy tárgyalhasson a lehetséges együttműködésről a pártokkal. A parlament elnöke ésszerűnek nevezte a kérést.
Pedro Sánchez este rendkívüli sajtótájékoztatót tartott, ahol bejelentette: a parlament jobb- és baloldali pártjaival párbeszédet kezdeményez, hogy haladó és reformkormányt alakulhasson Spanyolországban.
“A szocialista párt és én magam, vállaljuk ezt a felelősséget, és megpróbálunk kormányt alakítani” – jelentette ki a miniszterelnök-jelölt, aki ismét bírálta Mariano Rajoyt, amiért lemondott arról, amivel a rá szavazó választók megbízták, és nem tett semmit, hogy megszerezze a megválasztásához hiányzó parlamenti támogatást.
Véleménye szerint a PP saját vezetői mozdulatlanságának vált áldozatává. Ugyanakkor fontos politikai tényezőnek nevezte Néppártot, amely több millió spanyolt képvisel, és amellyel több fontos kérdésben is egyetértenek.
Pedro Sánchez felvázolta programjának fő elemeit, amelyek közül prioritásnak nevezte a munkahelyteremtést, és szükségesnek az 1978-as alkotmány reformját. Az alkotmányt szerinte úgy lehet legjobban megvédeni, ha aktualizálják. Mint mondta, a tárgyalóasztalnál nem pozíciókról, hanem a programokról kíván egyeztetni a pártokkal.
Kérdésre válaszolva elmondta: a parlament nacionalista pártjaival is tárgyalóasztalhoz ül, de nem keresi támogatásukat.
A szocialista vezető nincs könnyű helyzetben. Pártjának 90 képviselője van a 350 fős parlamentben, miniszterelnökké választásához pedig az első körben abszolút többségre, 176 képviselő támogató szavazatára van szüksége.
A radikális változásokat követelő baloldali Podemos (Képesek vagyunk rá) már jelezte: 69 képviselőjének támogatásáért cserébe a miniszterelnök-helyettesi és hat miniszteri posztot kér. Ugyanakkor ragaszkodik ahhoz, hogy Katalónia népszavazást tarthasson függetlenségi szándékáról. A szocialista párt ezt elutasítja, mivel szerinte veszélyezteti az ország egységét.
A Ciudadanos (Állampolgárok) nevű liberális középpárt 40 képviselője a szocialistákat csak akkor támogatja, ha az új kormánynak nem lesz tagja a Podemos. A konzervatív Néppárt 123 képviselőjének támogatására a szocialisták nem számíthatnak.
Amennyiben a pártok fenntartják eddigi álláspontjukat, Pedro Sánchez csak akkor tud kormányt alakítani, ha a parlament két katalán nacionalista pártja támogatja, vagy tartózkodásával segíti a megfelelő szavazatarány elérését. Ennek elfogadását azonban a szocialisták utasítják el.
A szocialista párt vezetése még a hétvégén bejelentette: konzultációt kezdenek a több mint 190 ezer fős párttagsággal arról, hogy a kormányalakítási tárgyalásokon kivel és milyen alkut köthet a miniszterelnök-jelölt.