Idén folytatódik a Református Kollégium felújítása. A napokban felállványozták az épület Hunyadi utca felőli részét. Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke a Debrecen Televízió Esti Közelkép című műsorában elmondta, a kormány még 2013-ban állapodott meg a református egyházzal arról, hogy az egyetemes reformáció 500. évfordulójáig, 2017-ig az állam tízmilliárd forint támogatást ad a Református Kollégium és intézményei megújítása érdekében.
Javában zajlik a felújítás
2013 őszén kezdődött a munka, első lépésként a Péterfia utca felőli rész, a régi főgimnázium rendbehozatala történt meg, a szomszédban pedig emeletes tornaterem is épült. 2014 szeptemberében indult a második ütem, a régi kollégiumi épület teljes négyszögét felújították, itt kapott helyet a Református Hittudományi Egyetem. A Füvészkert utcában elkészült egy szakkönyvtári, levéltári, raktározási blokk, mely a püspök szerint nagyon fontos beruházás volt, mivel a régi épületben már „nyomasztóak voltak a raktározási gondok”.
Az idei munkák a Hunyadi utcai épületet érintik, a beruházás során egy összevont középiskolai internátus jön majd létre, ahova 250 férőhelyet terveznek, külön szintet kapnak majd a fiúk és a lányok. A püspök elmondta, 2017 nyarára-őszére kell befejezni a programot, melynek része az is, hogy az Andaházi utcán lévő leány internátus helyén egy egyetemi kollégiumot alakítanak ki körülbelül 200 férőhellyel. Fekete Károly közölte, a tíz intézményt érintő nagyberuházás 70 százaléka készült el eddig, s minden a tervek szerint halad.
– A beépített érték hétmilliárd forint körül van, amint lezárták a fejlesztés előző szakaszát, úgy kapja meg az egyházkerület a következő részletet a fejlesztésekhez. Szeptemberben indul a tanév, olyan időbeli, logisztikai feladatokat kellett már eddig is megoldani, melyek nagy odafigyelést igényeltek – mondta Fekete Károly.
Kitért arra is, hogy a harmadik ütem során alakul az egész Hunyadi utcai épületrész internátussá. A püspök emlékeztetett, a kollégium terjeszkedése nyomán épült meg az internátus, az épületegyüttes adott lehetőséget arra, hogy az egyetem elindulásakor itt kapjanak helyet a különböző szakok, a nagyerdei épület létrehozásig ez volt az egyetemi képzés otthona is. Fekete Károly hangsúlyozta, úgy kell visszaalakítani az épületrészt, hogy egy modern internátussá váljon, eddig ugyanis minden folyosóvég le volt választva tanteremnek.
– Energetikai felújításokra van szükség, cserélni kell a nyílászárókat is. Az akadálymentesítés EU-szabvány szerint fog történni, lifteket alakítanak ki, rámpákat építenek majd ott, ahol arra szükség van. A hittudományi egyetem teológusai számára kialakítottak egy kápolnát, amit a következő napokban szeretnének majd felavatni. A hitéleti szakra jelentkezőknek ez egy olyan környezet lesz, ahol imádkozhatnak, igét olvashatnak, elcsendesedhetnek. Ez az ütem több mint kétmilliárd forintba fog kerülni. A tervek szerint szeptembertől vehetik majd használatba ezt az épületet a diákok – mondta Fekete Károly.
Kiemelte, hogy a díszterem mennyezetéről kiderült, visszaállítható a 19. századi mennyezetfestés, amit csak régi fényképeken lehetett látni. A nagykönyvtár olvasótermében is előbukkantak a mennyezetfestések, azok alapján lehetett restaurálni, s azt is tervezik, hogy a belső termet is helyreállítják majd saját forrásból. A püspök hozzátette, ezek olyan érdekességek, amiket a kollégiumban megfordulóknak látniuk kell – nem is beszélve arról az udvari miliőről, ami olyan kulturális eseményekre kínál lehetőséget, amikre korábban nem volt példa.
Mint mondta, voltak a hatvanas-hetvenes években is felújítások, de ilyen nagy jelentőségű fejlesztés még nem történt. A felújítás végeztével modern körülmények között, jól felszerelt tantermekben zajlik majd az általános iskolai, középiskolai és felsőoktatási munka.
A felújítás alatt álló Árpád téri templommal kapcsolatban a püspök elmondta, régóta várták már a helyiek, hogy történjen valami az épülettel. A tornyokat sikerült úgy felújítani, hogy sok debreceninek meglepetést jelent a mostani látvány, hiszen eddig csak az eredeti terveken lehetett látni, milyen is volt régen a neoromán stílusban épült, bástyaszerű, várszerű alakzatot mutató hatalmas templom. Mint mondta, a fejlesztés folytatásért kiált, hiszen a mintegy 42 millióból felújított épületegyüttes után 90-100 millió forintból a tetőszerkezetet és a templomházat is rendbe akarják tenni, ehhez a város segítségét is kérik. Fekete Károly szerint a városvezetésnek sem mindegy, hogyan néz ki Debrecen egyik leglátványosabb épülete. Nem csak kívül, hanem belül is nagy renoválásokat terveznek, hiszen több helyen jelentős beázások vannak. Egyelőre a külső felújítás a fő cél, ami egy időre a beázást oldaná meg, később pedig kijavítanák a templom belsejét is.
A teljes beszélgetést az alábbi videóban megnézheti.