Valaki tövest keres, valaki vágottat: ilyenkor fontos program, hogy olyan fenyőt válasszunk karácsonyra, ami a lakás legszebb dísze lehet. Annál kevesebben tudják azonban, hogy hogyan bánjanak a fával – pedig egy kis odafigyeléssel nem csak a tűlevelek porszívózása kerülhető el, de a fa is megmenthető. Bessenyei Attilával, a Salétrom utcai Kertészeti és Gazdaáruház tulajdonosával beszélgettünk ezekről a mostanában igen fontos kérdésekről.
Sokféle fenyőből válogathatunk
Faválasztásnál a leglényegesebb szempont, hogy mennyit szánunk rá – mondta Bessenyei Attila. Ez eldönti, hogy milyen fajtákhoz juthatunk hozzá: olcsóbbakból, mint a luc, egészen termetes fákat is kaphatunk, de a drágábbakból ugyanannyiért csak törpefákat vehetünk. Ha kisgyerekek vannak otthon, érdemes olyan típust megcélozni, melynek puhább tűlevelei vannak, például a douglas-t, még ha az nehezebben beszerezhető is. Vásárlás után a fenyőt nem szabad azonnal a meleg lakásba vinni, mert a hirtelen hőmérséklet változás kárt tehet a fában. A szakember szerint érdemes egy-két napig valami köztes helyiségben tartani – például a lépcsőházban, ahol a kinti és benti állapotok közötti klíma van.
Minden fenyőt méretéhez arányos nagyságú cserépbe, szaknyelven konténerbe kell helyezni. Ügyeljünk rá, hogy nagyobb méretű fánk minél nagyobb űrtartalmú konténerben álljon. Annak az alját érdemes kifúrni és tálcát tenni alá: a fát felállítása után locsoljuk fel egy kancsó vízzel, hogy életerős maradjon. Ügyeljünk arra, hogy a fűtőtesttől minél messzebbre állítsuk, mert az abból kiáramló meleg hamar kiszárítja a tűleveleket, s az a fa végét jelentheti.
Az ünnepek elmúltával legkésőbb vízkeresztkor vigyük a töves fenyőt a kiválasztott helyre, hogy ott elültessük – de csak akkor, ha a hőmérséklet legfeljebb mínusz 1, vagy 2 fok körül van, és a talaj ásható. Ha túl kemény a föld, a lábadozó fa sem fog boldogulni benne. Ültetéskor az igazán odaadó kertészek akár ültető tablettákat is tehetnek a gyökerek közé, hogy a fa hamar erőre kapjon a bennük lelt vitaminok által. Bessenyei Attila hangsúlyozta: minél kisebb, azaz fiatalabb a fa, annál jobbak a megmaradási esélyei.